امروز : پنجشنبه 30 , 01 , 1397
تاریخ انتشار: 1396/11/19 01:32:00 ب.ظ تعداد بازدید: 226 تعداد نظرات ارسالی: 0
حذف آزمون ورودی مدارس خاص، گامی برای مهار تب آزمون

کلاس درس

به گزارش مدرسه ها به نقل از خبرگزاری تسنیم, با تصمیم اخیر وزارت آموزش و پرورش, برگزاری آزمون و استفاده از کتاب های کمک درسی در دوره ابتدایی ممنوع شد همچنین آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد و نمونه دولتی حذف شده است.

جمعی از اعضای هیئت علمی پژهشکده برنامه ریزی درسی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در این رابطه طی نامه ای عنوان کردند: طبق مصوبه اخیر شورای عالی  آموزش و پرورش، آزمون های آمادگی برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی و هم چنین آزمونهای مقیاس وسیعی که توسط بنگاه های آزمون ساز و آزمون پرداز در دبستانها برگزار می شود؛ ممنوع شده است.

این تصمیم در راستای ارزش‌های اسلامی و اهداف سند تحول بنیادین یعنی«توسعه و گسترش عدالت آموزشی» است، که می تواند تب آزمون (کنکور زودهنگام )در دوره ابتدایی را تا حد زیادی کنترل کند. به همین دلیل، اغلب صاحب‌نظران و کارشناسان تعلیم و تربیت و نیز مسئولان نظام آموزش و پرورش از اتخاذ این تصمیم خرسند شده اند.

 سرایت تب آزمون به دوره ابتدایی، فضای تربیتی را آلوده و مدارس را  به محلی عاری از نشاط و زندگی و کسب توانایی های اساسی برای یک زندگی سالم تبدیل کرده است. در حالیکه  حق بهره مند شدن آحاد جامعه از تربیت، در حکم جلب مسئولیتی بی نهایت سنگین تر از تأمین انباشت حافظه است.

نظام آموزشی نباید با این وظیفه سنگین طوری برخورد کند که بخشی ازظرفیت های مثبت کودکان -که  تحقق آنها در وهلۀ اول به سود اجتماع است- ضایع گردد. آزمونهای ورودی برای مدارس خاص و سایر آزمونهای مقیاس وسیع،  شوق  یادگیری با معنی  را در دانش آموزان تضعیف می کند.

در  مجموع این آزمونها دو عیب اساسی دارند: اول آنکه غالبا به نتایجی سازنده  منجر نمی‌گردند. ثانیاً و خصوصاً بیشتر با حافظه سروکار دارد تا با ظرفیت های سطح بالای  فکری و خلاق دانش‌آموز.به عبارت دیگر دانش آموزان را به سمت یادگیری سطحی سوق می دهد. 
 ناگفته نماند که برای مقابله با فرهنگ و معضل  آزمون زدگی و فراهم ساختن فرصت های یادگیری در  دوره ابتدایی، نباید تنها به تصویب قانون بسنده کرد . تصویب این گونه  قوانین، اگر چه لازم و ضروری و نوید بخش است اما کافی نیست، افزون بر این، برای توسعه عدالت آموزشی و ارائه فرصتهای یادگیری و تربیتی معنی دار در دوره ابتدایی، باید به دنبال فراهم کردن زمینه هایی باشیم تا مطالبات تربیتی جامعه از نظام آموزشی کشور: «از  مطالبه در پر کردن حافظه به کسب آمادگی برای زندگی شاد، سالم و اعمال صالح، از مطالبه نمره و رتبه به کسب قابلیت ها و مهارت های پایه, از مطالبه یک فضای رقابتی در مدرسه به فضای رفاقتی مبتنی بر مشارکت و همکاری  وسرشار از ارزشهای اخلاقی و ...» چرخش کند. اگر این  چرخش  ها به درستی صورت گیرند، بی تردید تب آزمون و حافظه محوری( یادگیری سطحی)  فروکش کرده و عقلانیت تربیتی بر مدارس و جامعه، حاکم خواهد شد.  
امید است که شریط لازم برای اجرای این نوع قوانین، در نظام آموزشی کشور به خوبی فراهم شده و از برکات آن همه آحاد جامعه بهرمند گردند.


 


لینک دانلود
print
  نظرات

 

 

    

1

 


 

 
Copyright 2014 By Madreseha.ir© |Design by webcade | Powered By BIG Group